Centrum národnej arborikultúry

Autor: Jano Topercer | 22.8.2015 o 5:59 | (upravené 22.8.2015 o 17:58) Karma článku: 6,85 | Prečítané:  1211x

Až oči prechádzajú, v čom všetkom si už mesto Martin vydobylo postavenie centra národnej kultúry Slovákov.

Napríklad taká kultúra rezu & iného manažmentu drevín — arborikultúra. Na Slovensku už tradične tón v tóne s nápevom "rež & rúbaj do krve", teda do miazgy. Ing. Vladimíra Milanová z mestského úradu, Ing. Peter Kašuba z mestského zastupiteľstva a ďalšie svalnaté martinské arborikulturistky & arborikulturisti rúčka v ruke s miazgovcami z firmy Brantner Fatra, spol. s r. o. režú & rúbu, pardon, "revitalizujú zeleň" aj tak tak:

Zdravým dospelým stromom (hore dub letný, dole javor cukrový v Čajkovského štvrti) odfucklia dolnú pätinu až polovicu koruny a hore nechajú štetku na šteklenie boha Aiola alebo už na čo. Lebo však kyslíka je v meste nedýchateľne veľa, oxidu uhličitého, hluku, prachu & iného humusu naopak primálo, zaasfaltovaných-zabetónovaných-ináč zapečatených plôch detto, klíma sa ale vôbec neotepľuje a ani o horúčavách nechyrovať. Čiže v logike národnej arborikultúrnej revitalizácie & adaptácie na klimatickú zmenu treba poodfuckľovať čím viac z toho, čo vytvára a udržiava akýkoľvek tieň, vlhko, ticho, biotopy vtákov a podobné ochranárske nezmysly.

Ako kádrové náhrady takto dofucklených dospelých stromov s obľubou sadia rýchloobrátkové biznisové chuťovôčky — malé borievky rozprestreté & spol., ktoré po roku-dvoch zas vyšklbú a nabáchajú nové. Lebo však patrí sa transparentne plniť dlhodobú zmluvu mesta s miazgovcami z Brantneru & zabezpečovať obrat aj v tých správnych záhradníctvach.

Aby si ale tí ochranárski rypoši nemysleli, že naše arborikultišky & arborikultiši neovládajú najnovšie trendy v "revitalizácii zelene", ponecháva sa v meste aj dostatok stojaceho mŕtveho dreva. Hore vyschnuté jarabiny vtáčie v Priekope pri južnom okraji areálu Strednej odbornej školy dopravnej, pod nimi vydochnutý exotický ihličnan pri neďalekej lekárni. Toto mestské mŕtve drevo sa pred očami občanov v rámci urbánneho samovývoja & samovýchovy už roky transparentne rozpadáva a dáva ekosystémom asfaltových chodníkov & betónových parkovísk nepostrádateľné živiny — a ich okoliu nezameniteľný ráz sovietskych armádnych "gorodkov".

V uplatňovaní koncepcie urbánneho samovývoja však martinské arborifitnesky & arborifitnesi dospeli ešte ďalej. Na prirodzenú sukcesiu ponechali aj celé priemyselné, školské a iné areály. Toto je napríklad areál bývalej materskej škôlky v Priekope (na jej exškôlkarov sa oné revolučné výchovné opatrenie predbežne nevzťahuje). Nuž éljen — a zborové zelené "ďakujeme", súdružky & súdruhovia! Len takto slobodne & transparentne vperjod!

A keď brantnerovskí miazgovci dopilujú ešte aspoň základy práce s JMP = jednomužnou motorovou pílou (veľký konár radno najprv zdola narezať a až potom zhora dopiľovať, mešurs), arborikultúra nášho kultúrneho epicentra konečne zažiari v plnom transparentnom svetle slova zmyslu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko v dume dvoril Rusom, keď prekrúcajú ´68, mlčí

Danko je absolútne mimo reality, ohodnotil proruský sentiment šéfa slovenského parlamentu politológ Grigorij Mesežnikov.

KOMENTÁRE

Rusi stále trpia na štokholmský syndróm

Na prvý pohľad je to úplne nepochopiteľné.


Už ste čítali?