Peny a päste

Autor: Jano Topercer | 8.12.2018 o 15:00 | Karma článku: 4,29 | Prečítané:  1671x

V tomto lžirežime hrubnú nielen útoky na novinárov a environmentálnych aktivistov, ale aj na vedcov.

Vážený pán starosta,

17. 11. 2018 medzi 8:25 – 8:40 pri Váhu na sv. okraji Krpelian ma bezdôvodne napadli dvaja muži. Zjavne domáci a zjavne (aj) rybári, lebo prišli od udíc na brehu. Prvý na moste pod hrádzou VD Krpeľany útočil len slovne. Druhý o pár minút neskôr na pravom brehu Váhu asi 100 m niže mosta však už okrem vyhrážok („vypadni, lebo ti vybijem zuby“ a p.), nadávok a iných sprostých rečí začal šermovať aj pästičkami, takže som na jeho údery musel reagovať nutnou pästnou obranou. Útok sa našťastie zaobišiel bez ublíženia na zdraví na jednej i druhej strane, no nabudúce to už takto dopadnúť nemusí.

Neviem, či to brať ako dáky obecný bonus k oslavám Dňa boja za slobodu a demokraciu, alebo len ako všednú ukážku krpelianskej pohostinnosti či ľudovodemokratickej kultúry z 2. pol. 20. stor. Ale viem – a upozorňujem Vás – že v tomto prípade došlo k súbehu viacerých činov, trestných podľa zákona č. 300/2005 Z. z. Že tam bol prinajmenšom nátlak, nebezpečné vyhrážanie, výtržníctvo a fyzický útok na vedeckého pracovníka pri práci a že to o bezpečnostnej i hlbšej ľudskej situácii vo Vašej obci nehovorí nič moc povzbudivé. Už 45 rokov chodím o. i. na VD Krpeľany a na Váh poniže skúmať vtáky, iné stavovce, ich prostredie a ľudské vplyvy naň (posledných 27 rokov aj v rámci projektu Medzinárodné sčítanie vodných vtákov) a celý ten čas bol pokoj. Až posledné 2 roky v súvise so zmenou prístupu štátu k diaľnici D1 Turany – Hubová priniesli útoky, aké som aj za najhoršej husákovskej normalizácie zažíval len málokedy. Nenávistné pohľady, tlmené i hlasné „ty ko...“ a podobné kok(o)tavé vyznania, výkriky že zmizni, rozvrátil si nám dedinu, všetci ťa tu preklíname, vieme, kto ťa platí atď. atp.

Tak aby bolo jasno, vážený pán starosta: už 27 rokov ma platí Univerzita Komenského v Bratislave. Neplatil a neplatí ma ten „zlý, zlý“ G. Soros s „jeho“ mimovládkami, na ktoré tak trpí istý bývalý zväzák, bývalý komunista a bývalý predseda vlády SR. Neplatí ma ani J. Rothschild, ani D. Trump, ani V. V. Putin, ani Si Ťin-pching ani nik, koho by si ešte občania Krpelian vedeli vymyslieť (výpis z účtu Vám môžem ukázať). Už 47 rokov bývam v paneláku, mám staršie malé auto a trochu pôdy po otcovi a mame. Nemám ani byt v komplexe Bonaparte, ani haciendu v Dolnom Kalníku či v Chorvátsku, ani podiely v a. s. Prefa či TMR a ani iné podobné majetky – a je mi bez nich dobre. Nie som a nikdy som nebol členom žiadnej politickej strany ani hnutia. V mojom povolaní vedeckého pracovníka popri riešení výskumných projektov a zverejňovaní výsledkov ich už dlhé roky aj doťahujem do praxe a presadzujem kľúčový proces informovaného rozhodovania orgánov verejnej správy. Teda vypracúvam odborné posudky, stanoviská, pripomienky, podnety, chodím na rokovania a aj ináč sa starám, aby rozhodnutia orgánov vo veciach prírody a životného prostredia vychádzali zo spoľahlivo zisteného stavu vecí, z faktov, z najlepších dostupných vedeckých poznatkov. Nie z osobných ani skupinových záujmov – zvlášť nie záujmov rôznych smeráckych, esenesáckych, mostárskych i iných oligarchovich politickej obsluhy. Ani zo straníckych línií či rezortných rivalít, ani z emócií, mýtov a konšpiračných fantazmagórií, ale ani z korporátneho astroturfingu a iného marketingu – a ako káže čl. 1 ods. 1 Ústavy SR, ani z nijakej ideológie. A keď píšem nijakej, tak myslím NIJAKEJ. Ani zločineckej pravoextrémistickej fašistickej, ale ani nemenej zločineckej ľavoextrémistickej komunistickej, v ktorej ničenie tradičných civilizačných hodnôt, národných, náboženských i ľudských práv, cenzúru, teror, politické procesy, justičné zločiny, gulagy, devastáciu prírody, hospodárstva, vedy, kultúry i ľudských vzťahov stále tak nechutne veľa Slovákov nevidí pre červené oči, mlieko za 2 Kčs a zamestnanosť v ZŤS. Ani sociálnodemokratickej, ani konzervatívnej, ani nacionalistickej, ale ani módnej neoliberálnej, ktorej mnohí guruovia a spindoktori s iluzórnou nadradenosťou podobnou tej boľševickej už zasa vystupujú ako že to oni majú patent na pravdu, že to nimi končia dejiny a že nie so Sovietskym zväzom, ale s rastom HDP & konzumu, dereguláciou, privatizáciou, outsourcingom, hedgeovými fondami, krízami, šokovými „terapiami“ a pľundrovaním prírody na večné časy a nikdy inak.

Tak ako v desiatkach iných prípadov práve takéto neideologické, na faktoch založené informované rozhodovanieviac ako 13 rokov presadzujeme s mnohými spolupracovníkmi aj vo veci diaľnice D1 Turany – Hubová (pozrite napr. tu, tu, tu, tu, tu a i.) s cieľom minimalizovať jej nepriaznivé dopady na prírodu, životné prostredie a všetky dotknuté obce. A keď píšem všetky, tak myslím VŠETKY. Teda nielen Vaše Krpeľany či Nolčovo, ale aj Ratkovo, Šútovo, Kraľovany, Rojkov, Stankovany, Ľubochňu, Švošov a Hubovú. Z nich na väčšinu by významne negatívne dopadal práve ten Vami prebíjaný úžinový variant. V tejto ani v iných dôležitých otázkach na rozdiel od ministerstiev a mnohých iných štátnych orgánov či organizácií názory nemením podľa smeru politických vetrov a na rozdiel od mnohých Vašich spoluobčanov ich nešírim ohováračkami, nadávkami ani päsťami. A hlavne v tom celom netrčím sám: pokiaľ viem, tak dosiaľ do žiadneho procesu posudzovania vplyvov stavieb na životné prostredie (EIA) sa nezapojilo také množstvo účastníkov, ako práve do tohto. To teraz chcú občania Krpelian v rámci zostrujúceho sa triedneho či akého boja takto útočiť na všetky tie stovky ľudí? A či udať nový trend – že po vražde skúmavého novinára a jeho snúbenice sa v tomto štáte, tak nápadne pripomínajúcom malú drzú komunisticko-konzumistickú oligarchiu, pôjde po krku už aj nezávislým vedcom? Verím, že v Krpeľanoch tak ďaleko nepôjdete a napriek tomu, čo sa stalo, ostávam otvorený aj spolupráci s Vašou peknou obcou. Aj preto sa predbežne obmedzím na toto upozornenie, ktoré v kópii (len elektronicky) posielam aj tým, čo by ich bezpečnostná a ľudská situácia vo Vašej obci mohla či mala zaujímať. Ak sa ale dačo takéto nebodaj zopakuje, budem postupovať už štandardne podľa trestného zákona a súvisiacich predpisov.

Ďakujem za porozumenie.

S pozdravom

Ján Topercer, samostatný vedecký pracovník – ekológ UK

 

V Blatnici, 3. 12. 2018

 

Mgr. Jaroslav Kráľ, starosta, Obec Krpeľany, Štefánikova 138/7, 038 54 Krpeľany

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.


Už ste čítali?